Komunikacja miejska w Sztokholmie - jak "tanio" poruszać się po stolicy Szwecji?

Statek linii 82. Sztokholm położony jest na wyspach, dlatego statki są tu normalnym środkiem komunikacji:)

W przeciwieństwie do bardzo wielu innych zwiedzanych przez nas miast, aby zobaczyć Sztokholm konieczne jest kupienie karty na przejazdy. Stolica Szwecji usytuowana jest na wyspach, położonych od siebie w znacznych odległościach, a cała aglomeracja Sztokholmu (licząca przeszło 2 mln ludzi) jest, jak na szwedzką skalę, po prostu OGROMNA. Poza tym rzeczy do zobaczenia jest na prawdę wiele, a ceny jednorazowego przejazdu przyprawiają o zawrót głowy. Dlatego właśnie, moim zdaniem konieczny jest zakup biletu, który uprawnia do korzystania z każdego możliwego środka komunikacji w Sztokholmie i "okolicach" (a te okolice to jakieś 40 km wokół;), a mianowicie: 
  • metra;
  • kolei;
  • autobusów;
  • tramwajów;
  • statków.

Karta SL uprawniająca do swobodnego poruszania się po aglomeracji Sztokholmu
Ponieważ do Szwecji przylecieliśmy w czwartek, a wylatywaliśmy w poniedziałek, zdecydowaliśmy się na zakup biletu na 72 godziny. Jego koszt wynosił 230 koron za bilet (1 korona to jakieś 0,42 gr.), czyli wcale nie tak źle, a komfort przemieszczania się był po prostu ogromny. Bilet o których mowa kupimy na każdej stacji metra czy kolejki. Najlepiej zrobić to od razu po dotarciu do Sztokholmu:) 

A jak korzystać z karty? Zapraszam na uroczy szwedzki filmik instruktażowy TUTAJ ;)

Sieć połączeń kolejowych z kartą SL z sierpnia 2019 r. (aktualna TUTAJ).
 
Sieć linii kolejowej w aglomeracji sztokholmskiej z kartą SL

Metro: (link TUTAJ)

Metro w Sztokholmie

Statki: (link TUTAJ)

Połączenia wodne w ramach sztokholmskiej karty SL

Tramwaj: (link TUTAJ)
 
Jedyna linia sztokholmskiego tramwaju:)
 

Mapy wszystkich połączeń autobusowych niestety nie znalazłam, jest ich  chyba zbyt wiele, aby zmieścić na jednej mapie;) centrum Sztokholmu znajdziecie TUTAJ. Ważne! Bilet nie obejmuje przejazdu autobusowego na lotnisko😡

Bardzo polecam podróżowanie metrem. Nie dość, że jest bardzo szybko, to jeszcze każda stacja sztokholmskiego metra jest małym dziełem sztuki :) Niestety nie mam zbyt wielu zdjęć, ale jeśli jesteście ciekawi, to   TUTAJTUTAJ mają super foty 💪



Po skończonej podróży warto zachować kartę na następny raz, gdyż jednorazowy koszt jej zakupu to 20 koron, czyli kolejny analogiczny bilet  (przy złożeniu, że ceny nie pójdą w górę) wyniesie nas 110 koron 😎

Pozostałe posty na temat Szwecji znajdziecie TUTAJ

Planujecie inne kierunki?  
SycyliaCyprMalagaSewillaMadrytGruzjaLwówWenecja,  
Szkocja ,Czarnogóra

Zapraszam:) 



































Komentarze

  1. Lecąc gdzieś na wakacje warto pomyśleć o skorzystaniu z wypożyczalni samochodów koło lotniska! Od siebie mogę polecić tą wypożyczalnie w Polsce - https://flexrent.pl/wypozyczalnia-samochodow-lotnisko-krakow-balice/. Nie da się ukryć, ze samochód bardzo ułatwia podróżowanie. Ja nie wyobrażam sobie zwiedzania miasta jeżdżąc komunikacją miejską.

    OdpowiedzUsuń
  2. My wszędzie jeździmy samochodem - to jest najwygodniejszy sposób podróży. Właśnie planujemy wypad na mazury i kanał elbląski rejsy. Na pewno pojedziemy naszym autem. gdy nie było dzieci jeździliśmy pociągami a nawet autostopem. teraz te opcje nie wchodzą w grę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Zakochana w sztokholmskiej komunikacji miejskiej! 🚇🇸🇪 Sprawna i zawsze na czas, podróżowanie po mieście jeszcze nigdy nie było takie łatwe.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz