Który kurort wybrać w Czarnogórze i dlaczego Bar?:)


  
Gdzie się zatrzymać nad Czarnogórskim morzem?

To pytanie zada sobie każdy, kto zdecyduje się na własną rękę zwiedzać Czarnogórę. Nie inaczej było z nami, bo choć od razu wiedzieliśmy, że jedną noc chcemy spędzić w Podgoricy, to tematem otwartym było - co dalej? 

Wiedzieliśmy, że chcemy nad morze, ale nie  do imprezowo-turystycznego "Mordoru" (Budva odpadła więc od razu😂), co jednak wiele nie ułatwiało. W takich sytuacjach wybierając miejsce zawsze kierujemy się kilkoma sprawdzonymi zasadami (poza tym, że ma być ładnie i takie tam;).

1. Miejscowość nie powinna być mała.  Wielkość ma znaczenie przede w kontekście dostępności do sklepów, targów (często gotujemy sami) oraz innych udogodnień, możliwości wydostania się i podróżowania dalej (najczęściej korzystamy z miejscowego transportu).

2. Nie powinno być drogo. W Czarnogórze znacznie taniej jest na południu wybrzeża (najdroższe są okolice Kotoru i turystyczna Budva).

3. Nie może być to miejsce typowo turystyczne i komercyjne. Większe miasta mają to do siebie, że mieszkają tam "lokalsi", a co za tym idzie, nie wszystko jest robione dla i pod turystów.

4. Dobra komunikacja. Najlepiej gdyby była stacja kolejowa i  dworzec autobusowy lub port.

5. Zawsze sprawdzamy miejsce chodząc "ludzikiem Googla" 😎 Jeśli "ludzik" pokaże, że jest ok, to bierzemy:)

Biorąc pod uwagę powyższe preferencje odpowiedź mogła być tylko jedna - Bar (nazwa pochodzi od leżącej po przeciwległej części Adriatyku włoskiej miejscowości Bari, broń Boże od barów 😆).

Port w Barze, Czarnogóra

Oto kilka plusów Baru, jako miejsca wakacyjnego odpoczynku: 

1. Otwarte morze. Jest tu przyjemna bryza i jest ciut chłodniej. Wprawdzie w Zatoce Kotorskiej nie byliśmy, ale od osób, które się tam zatrzymały, słyszeliśmy, że w lecie jest bardzo duszno (i oczywiście żeby nie było oszałamiająco pięknie ;).


Zachód słońca w porcie w Barze, Czarnogóra


2. Nie jest to miasto typowo turystyczne. W sumie mieliśmy wrażenie, że miasto jest bardziej skierowane w stronę mieszkańców niż turystów, co jest niewątpliwie na plus, także w kontekście cen 😁

3. Brak dzikich tłumów, głównie lokalni turyści (bardzo rzadko słyszałam w Barze język inny niż serbski). Dzięki temu na plaży była kultura, cisza, spokój, żadnego darcia gęby, głośnej muzyki, upojonych alkoholem panów. Słowem - brak Polaków znad bałtyckich plaż i rozrywkowych Anglików 😂 
4. Miasto jest spore, dzięki czemu jest dostęp do fajnej infrastruktury typu sklepy, targ, lokalne knajpki i restauracje oraz atrakcje
Z tej wycieczki nie skorzystaliśmy z uwagi na upały, ale myślę, że jest godna polecenia. Przez cały dzień zwiedza się 2/3 Czarnogórskiego wybrzeża ze sporym czasem na postoje. No i najważniejsze - środkiem transportu jest statek :)

5. Jest tu stacja kolejowa i dworzec autobusowy oraz port. Myślę, że tej zalety tłumaczyć nie trzeba. Szkoda tylko, że wszystko znajduje się na takich obrzeżach! 

 
Stacja kolejowa w Barze, Czarnogóra



6. Komunikacja miejska (bilet jednorazowy to wydatek 0,5 euro, kupujemy go w autokarze u Pana sprzedawcy). Więcej o transporcie w Czarnogórze TUTAJ.

Bilet na komunikację miejską w Barze

7. Stary Bar. Przepiękne ruiny wiekowego miasta oddalone o jakieś 15 minut jazdy komunikacją miejską od nowego Baru. . Warto dodać, że to jedna z największych atrakcji turystycznych Czarnogóry. Jeśli w nowoczesnym Barze (miasto powstało zupełnie od podstaw w latach 70-tych po trzęsieniu ziemi, które zrównało z ziemią poprzedni Bar) brakuje Wam klimatycznych starych uliczek, maleńkich knajpek przyklejonych do wiekowych murów, to wystarczy wsiąść w autobus (bilet kosztuje 1 euro) i po 15 minutach wszystko to macie (ostatni autobus odjeżdża o północy).

Stary Bar, Czarnogóra


Stary Bar, Czarnogóra


Stary Bar, Czarnogóra


Stary Bar, Czarnogóra.

6. Piękna, ciągnąca się na kilka kilometrów kamienista plaża. 
Bar, Czarnogóra

Uwaga! Na plaży w lecie konieczny cień! Bez tego czeka Was ŚMIERĆ 👹 -  trzeba zaopatrzyć się w  parasol lub wykupić leżaki. My wyjątkowo "zaszaleliśmy" z leżakami, stwierdzając że na wakacjach komfort się należy;) Koszt wynajęcia dwóch leżaków z parasolem to 5 euro za dzień. Jest jeszcze opcja ułożenia się w cieniu pod drzewem (idąc od portu cały czas prosto, przy plaży zaczyna się cudny iglasty lasek), jednak tutaj liczba miejsc jest ograniczona;)
Plaża w Barze, Czarnogóra

 
Nasza namiastka luksusu - leżaki na plaży w Barze:)

 
Plaża w Barze, Czarnogóra

7. Cudna, bardzo długa nadmorska promenada 
Promenada w Barze, Czarnogóra
Promenada w Barze, w lipcu cała kwitnie!
Promenada w Barze, Czarnogóra
Promenada w Barze, Czarnogóra

8. Jest czysto !

Jak na tak duże miasto jest tu na prawdę ok, podobniej zresztą jak w całej Czarnogórze. Pamiętajcie jednak, że absolutnie nie jest to Skandynawia i śmieci na bank zobaczycie. Ich ilość jest moim subiektywnym zdaniem odrobinę mniejsza niż w Polsce, a porównując Czarnogórę do Grecji, Cypru (piękny, ale TYLKO poza sezonem, zapraszam TUTAJ), Tunezji czy wielu innych "wakacyjnych" miejsc jest tu NAPRAWDĘ DOBRZE.

Krystalicznie czysta woda Adriatyku, Czarnogóra


Jeśli planujecie podróż do Czarnogóry, bardzo serdecznie zapraszam na moje pozostałe wpisy TUTAJ 😀

Planujecie inne kierunki?  
SycyliaCyprMalagaSewillaMadrytGruzjaLwówWenecja Szkocja , Zapraszam:) 

Komentarze

  1. Bar to naprawdę dobry wybór - z Podgoricy w godzinę można dojechać tu pociągiem, a jeśli chce się zwiedzać resztę wybrzeża, to do każdego miasta i miasteczka kursują busiki (do Ulcinje jedzie się 30 minut, do Budvy godzinę, a do Kotoru trochę ponad dwie). Nie trzeba iść na dworzec, przystanki są też przy głównych drogach (ale nie ma nich rozkładu) i wystarczy zamachać na przejeżdżającego busa - kierowca bez problemu się zatrzyma :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz